Antioksidan çayı ile metabolizmanızı hızlandırın
15 Ocak

Antioksidan çayı ile metabolizmanızı hızlandırın

Bugün sizlere kendi özel karışımız olan antioksidan çayımızın faydalarından bahsedeceğim.

Bitkisel karışımımız içerdiği zencefil, zerdeçal, ıhlamur gibi bitkilerden yoğun antioksidan içermektedir. Özellikle kış aylarında gribal enfeksiyonlardan korurken bağışıklık sistemini arttırarak hastalıklara karşı korur. Vücuttan toksinleri uzaklaştırarak ödem atmada yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakma da etkilidir.

Bununla birlikte birçok faydası bulunmaktadır. Teker teker bitkiler hakkında bilgi vermek gerekirse;

Zerdeçal ve Zencefil

Kanser hücrelerinin gelişmesine sebep olan serbest radikallerin oluşmasını engeller kanserden korur. Deri, meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri dahil çeşitli kanser tiplerine karşı korunmada yardımcı olup günümüzde tedavide destek olarak da kullanılmaktadır.

Kan şekerini düzenler. Kötü kolesterol olan LDL nin düşürülmesine yardımcı olur. İltihap önleyici ve eklem ağrısını azaltıcı etkisi vardır.

 

Ihlamur

Terlemeyi arttırarak vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sinir sisteminde faydalıdır, stres ve kaygıyı azaltır. Rahatlamayı sağlar. Hazımsızlık ve sindirim sisteminde etkilidir

 

Karabiber ve karanfil

Tane karabiber tam bir antibiyotik özelliği sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı iyi gelir.Kabızlık ishal ve kolik durumlarda karabiber kullanımı olumlu etki eder.  Öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. Karanfil ise öksürük ve kötü ağız kokusunu giderir. Sinüzite, soğuk algınlığına iyi gelir şişkinliği giderir. Yorgunluğu giderir.

Ada çayı

Kalp sağlığını korur. Sindirim sistemini korur. Metabolizmayı hızlandırır

 

Ayva yaprağı

Midede oluşan yaralara özellikle ülsere iyi gelir. Bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelir Ses tellerini yumuşatır.

Uykusuzluk sorununa karşı iyi gelir. Hemeroitte oluşan rahatsızlıklar hafifler.  Vücudu rahatlatır ve stresi azaltır.

 

Çayın hazırlanışı:

1 fincan suyun içine;

1 adet kök tarçın

1 adet zerdeçal

1 adet zencefil

1 tutam ıhlamur

1 ayva yaprağı

1 ince yarım dal ada çayı

2 adet tane karabiber

2 adet karanfil

Malzemelerin tamamını birlikte 5 dk kaynatın sonra 1 dilim limon ile birlikte tüketin. Günde 1 fincan içilmeli.

 

Diyetisyen Merve Ölmez

 

SIK SORULAN SORULAR

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbidobez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Fazla kilolarınızı uzun bir sürede aldığınız halde kısa sürede kilo kaybı yaşamaya çalışmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız ve hızlı kilo kaybı sonucunda kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

Diyet yaparken dengeli besin içeriği oluşturulmamış, farklı besin çeşitliliği sağlanmayan, enerji miktarını çok kısıtlayan diyetler bedeni inceltmekten ziyade kas kaybı ve en çok da yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu yanlışlara düşmemek gerekir.

Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerekiyor. İştah kontrolü sağlamak, bel çevresindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak ve tatlıya karşı isteğin azaltılması için her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gereklidir.

 

Metabolizmanın hızlı çalışması ve sağlıklı kilo kaybının sağlanabilmesi için azar azar sık sık yemek gerekmektedir. Uzun süren açlıklarda metabolizma yavaşladığı gibi vücut tüketilen besinleri depo etmeye yönelecektir.

Yetişkin bir bireyin günlük 10-12 su bardağı (yaklaşık 2litre) su içmesi gerekmektedir. Vücutta kan dolaşımının düzenli sağlanabilmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu miktarın altında tüketilmemesi önerilmektedir.

Öncelikle uyguladığınız diyet programı bir uzman diyetisyen tarafından size uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fakat bunun yanında gün içerisinde bol su tüketerek ve spor yaparak vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma