Çağımızın hastalığı olan obezite nedir? Nasıl önlenir?
22 Ocak


Obezitede Beslenme LPG Huber 360 Evolution

Çağımızın hastalığı olan obezite nedir? Nasıl önlenir?

Obezite,  vücuda alınan enerjinin yakılan enerjiden fazla olması halidir. Genellikle obezite Beden Kitle İndeksi (BKİ) ile ölçülmektedir. BKİ; 25-29,9 arasında ise kilolu, 30 ve üzeri ise obez olarak tanımlanır. Obezitenin en önemli sebebi aşırı kalori tüketimi ve sedanter yaşamdır.

Obezite; tip-2 diyabet, hipertansiyon, koroner arter hastalığı, hiperlipidemi, hiperkolesterolemi ve metabolik sendrom gibi bazı kronik hastalıklarla ilişkilidir. 
Günümüzün getirdiği pek çok değişiklikle beraber obezite görülme sıklığı tüm dünyada ve ülkemizde hızla artmaktadır.

Genetik faktörler,çevresel etmenler, beslenme alışkanılğı, fiziksel aktivite, bazı metabolik hastalıklar ve hormonal bozukluklar başlıca nedenleri arasındadır.

 

Nasıl önlenir?

Genetik olarak obezite aile bireylerinde mevcutsa çocuklarda erken önlem alabilmek için beslenme düzeni hakkında bilinçlendirilmelidir.

Porsiyon, sıklık, çeşit, miktar açısından yanlış beslenme alışkanlıklarının düzeltilmesiyle obeziteyi engellemek mümkündür.

 

Peki nasıl?

Hazır yemek tüketimini kaldırmak, şeker ve asit içeriği fazla olan içeceklerden uzak durmak, tek besin ögesi yani sadece karbonhidrat ya da sadece protein yada sadece yağlı yiyecekler gibi besinleri tükmemek, dengeli ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmek obezite riskini ortadan kaldırır.

Fiziksel aktive olarak ise,  egzersizler kişiye göre kademeli olarak arttırılmalı, en az 30-60 dakika sürmeli ve haftada en az beş gün yapılmalıdır. Yapılan aktiviteler ağır sporların olmasını gerektirmez. Günlük 30-60 dk yapılan yürüyüş yeterli olacaktır.

 

Diyetisyen Merve Ölmez

SIK SORULAN SORULAR

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbidobez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Fazla kilolarınızı uzun bir sürede aldığınız halde kısa sürede kilo kaybı yaşamaya çalışmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız ve hızlı kilo kaybı sonucunda kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

Diyet yaparken dengeli besin içeriği oluşturulmamış, farklı besin çeşitliliği sağlanmayan, enerji miktarını çok kısıtlayan diyetler bedeni inceltmekten ziyade kas kaybı ve en çok da yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu yanlışlara düşmemek gerekir.

Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerekiyor. İştah kontrolü sağlamak, bel çevresindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak ve tatlıya karşı isteğin azaltılması için her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gereklidir.

 

Metabolizmanın hızlı çalışması ve sağlıklı kilo kaybının sağlanabilmesi için azar azar sık sık yemek gerekmektedir. Uzun süren açlıklarda metabolizma yavaşladığı gibi vücut tüketilen besinleri depo etmeye yönelecektir.

Yetişkin bir bireyin günlük 10-12 su bardağı (yaklaşık 2litre) su içmesi gerekmektedir. Vücutta kan dolaşımının düzenli sağlanabilmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu miktarın altında tüketilmemesi önerilmektedir.

Öncelikle uyguladığınız diyet programı bir uzman diyetisyen tarafından size uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fakat bunun yanında gün içerisinde bol su tüketerek ve spor yaparak vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma