Çocuklar ve hamileler için pilatesin ipuçları...
26 Temmuz


Hamilelik Döneminde Beslenme

Çocuklar ve hamileler için pilatesin ipuçları...

Pilates gibi bütün vücudu çalıştıran bir egzersiz sisteminin çocuklar ve anne adayları için de faydalarını saymakla bitiremiyoruz.

 

Çocuklara yaptırılan pilates egzersizleri hem bedeni güçlendirmede etkilidir hem de altı ya da yedi yaşını geçtiği halde yatağını ıslatan bir çocuğun bu sorununu çözmede faydası olması muhtemeldir. Çocuklara dönük pilates egzersizleri aynı zamanda omurga eğriliği ve bel ağrısı olan çocukların iyileşmesine de katkı sağlar.

Çocuklarınızın beden sağlığı ne kadar güçlü olursa ruhsal olarak da o kadar huzurlu bir gelişim dönemi geçirirler.

Çocukluk döneminden itibaren fiziksel aktiviteyi yaşamın bir parçası haline getirmek, sağlıklı büyümeye, kötü alışkanlıklar edinmemeye, sosyal olmaya, hastalıklardan korunmaya destek veren en önemli prensiptir.

Pilates, duruş bozukluğunu da ortadan kaldırdığı için küçük yaşlarda yapılan doğru egzersizler, ergenlik ve yetişkinlik dönemleri için sağlıklı alışkanlıkların kazanılmasını kolaylaştırır. En başta çocuk, doğru nefes almanın ne denli değerli olduğunu öğrenir.

Hamile pilatesini sadece hamile kalmadan önce düzenli pilates yapanlar yapabilir diye bir şey söz konusu olamaz. Belki de hamilelik, pilatese başlamak için şahane bir sebeptir.

Doktor önerisi olduğu müddetçe pilates eğitmenleri anne adayına en uygun programı zaten hazırlayacaktır.

 

Bir anne adayı bir aksilik olmadığı sürece 34. veya 35. haftaya kadar pilates yapmaya devam edebilir.

 

Arada bir gün dinlenme molası ile haftada 3 gün tavsiye edilir ve anne adayı pilates yapmadığı günü hafif bir yürüyüş ile değerlendirebilir.

 

Hamilelik boyunca yapılan düzenli egzersizler, eklem bölgelerinin nasıl çalışması gerektiğini anne adayının vücuduna öğretir. Bu dönem ne kadar hareket halinde  geçerse hamilelik dönemi de o kadar hareket kabiliyeti kaybolmadan, eklem bölgelerinde dejenerasyon olmadan ve hayatın ritminden uzaklaşmadan geçer. Ayrıca hamilelik döneminde yapılan pilates, doğum sonrası vücudun toparlanmasına da destek olur.

 

Hamilelik çok hassas bir dönem olduğu için mutlaka bir antrenör kılavuzluğunda pilates egzersizlerinin yapılması gerektiğinin de altını çizelim.

SIK SORULAN SORULAR

Bir seansın 45 dakikayı geçmemesi öneriliyor.

Hamileliğin 12. ila 16. haftaları arasında başlanmalı.

Hamile pilatesinde ağırlık merkezi, pelvik bölgesidir.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma