Detoks nedir? Doğru detoks suları nasıl hazırlanmalıdır?
20 Mayıs


Detoks

Detoks nedir? Doğru detoks suları nasıl hazırlanmalıdır?

Hayatımıza önce “detoks suyu” kavramıyla giren “detoks” kelimesi, günümüzde artık beslenmeden diyete, teknolojiden alışverişe, hayatımızın her alanında “sadeleşme, temizlenme, arınma” anlamına geliyor. Sözlüklerde toksinlerin daha az toksik olan maddelere dönüştürülmesi için gerçekleştirilen metabolik süreç olarak tanımlanan detoks; artık sağlıklı beslenmek, kilo vermek, daha zinde ve enerjik bir yaşam sürmek isteyenlerin de ilk başvurduğu seçenekler arasında yer alıyor. Juice celansing, smoothie cleanse, homeopatik tedaviler ya da manyetik alan tedavisi gibi pek çok yöntem, farklı detoks çeşitleri arasında en çok tercih edilenler olarak karşımıza çıkıyor. Detoks vücuttan toksin ve ödem atarak vücudun rahatlamasını sağlayan kısa vadede hızlı sonuçlar veren etkili bir beslenme programıdır. Detoks programlarının 3-5-7 ya da 2 haftalık periyodları var olmasına karşın en çok tercih edilen 3 günlük programlardır. Detoks programlarının daha uzun süreli olmamasının en önemli sebebi disiplin isteyen ve uygulaması zor bir beslenme tipi olmasıdır. Detoks programlarının bir başka faydası hücrelerin yenilenmesine, cildin güzel; parlak olmasına yardımcı olur ve depresyonu engeller. Sezonluk yapılan veya ara öğün olarak kullanılan cold pressed sebze ve meyve sulu detokslar dışında her gün uygulayabileceğimiz detoks suları mevcuttur. Vücudumuzdaki toksinlerden arınmanın ilk ve en temel yolu olan ve her gün minimum 2 litre tüketmemiz gereken suları hem sağlıklı, arındırıcı ve eğlenceli kılmak bizim elimizde. Kilo vermeye yardımcı, metabolizma hızlandırıcı, iltihaplanmayı önleyici, sindirim sistemimizi düzenleyen, cilt yenileyen, olmak üzere bir çok çeşit yapabiliriz.

İyi bir detoks suyu nasıl hazırlanır?

Cam bir sürahi veya şişeyi mümkünse sirke gibi doğal bir dezenfektan ile temizleyin. Daha sonra içerisine eklemek istediğiniz sebze, meyve veya bitkinin de yine güzelce yıkandığından, doğal bir dezenfektan ile sterilize edildiğinden emin olun, özellikle toprakta yetişen bitkilerde. Şişede veya bitkide herhangi bir mikroorganizmanın bulunması durumunda hızlı bir şekilde üreme olabileceği için bu, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bazı sebze ve meyveleri yıkadıktan sonra mumlanmış veya acı bir tada sahip olmaları halinde kabuklarını soymak gerekebilir.

Sebze, meyve veya bitki hazır olduğunda küçük parçalar haline getirerek kabın içerisine alın. Parçaların küçüklüğü sayesinde yüzey alanı artacaktır. Bitkilerin üzerine temiz içme suyu ekleyerek ağzını kapatın. Hava almaması; oksidasyonun önlenmesi ve havadan mikroorganizma gelmemesi açısından önemlidir.

Detoks suyunuzu soğuk tüketmeyi tercih ediyorsanız, su ekledikten sonra 1-12 saat arasında buzdolabında bekletmeniz önerilir. Detoks suyu ne kadar uzun süre buzdolabında beklerse, içindeki bitkinin tadını, aromasını ve özünü o kadar çok alır. Ancak 12 saatten fazla beklerse bitkiler çürümeye başlayacaktır, o yüzden aman dikkat! Detoks suyunuza sıcak su eklerseniz veya sıcak suda bekletecekseniz, 1-4 saatten fazla sıcak suda kalmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer aceleniz varsa ve hemen tüketmek istiyorsanız, suyu ekledikten sonra bitkileri ezebilirsiniz. Böylece bitkinin tadı daha çabuk suya karışacaktır.

 

SIK SORULAN SORULAR

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbidobez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Fazla kilolarınızı uzun bir sürede aldığınız halde kısa sürede kilo kaybı yaşamaya çalışmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız ve hızlı kilo kaybı sonucunda kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

Diyet yaparken dengeli besin içeriği oluşturulmamış, farklı besin çeşitliliği sağlanmayan, enerji miktarını çok kısıtlayan diyetler bedeni inceltmekten ziyade kas kaybı ve en çok da yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu yanlışlara düşmemek gerekir.

Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerekiyor. İştah kontrolü sağlamak, bel çevresindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak ve tatlıya karşı isteğin azaltılması için her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gereklidir.

 

Metabolizmanın hızlı çalışması ve sağlıklı kilo kaybının sağlanabilmesi için azar azar sık sık yemek gerekmektedir. Uzun süren açlıklarda metabolizma yavaşladığı gibi vücut tüketilen besinleri depo etmeye yönelecektir.

Yetişkin bir bireyin günlük 10-12 su bardağı (yaklaşık 2litre) su içmesi gerekmektedir. Vücutta kan dolaşımının düzenli sağlanabilmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu miktarın altında tüketilmemesi önerilmektedir.

Öncelikle uyguladığınız diyet programı bir uzman diyetisyen tarafından size uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fakat bunun yanında gün içerisinde bol su tüketerek ve spor yaparak vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma