Günlük yaşam seçimlerimiz kanserlerin yarısını engelleyebiliyor
08 Nisan

Günlük yaşam seçimlerimiz kanserlerin yarısını engelleyebiliyor

Her yıl binlerce insanın kansere yakalanmasına karşın, bu riski azaltmaya yönelik çalışmalar her geçen gün artıyor.

The American Institute for Cancer Research (AICR)'e göre bu araştırmalar gösteriyor ki günlük yaşam seçimlerimiz, yakalandığımız kanserlerin yarısını engelleyebilir.

Bu sağlıklı seçimleri günlük yaşamınızda yaparak, birçok kanser türünü ve tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi diğer kronik hastalıklar riskinizi azaltmak için güçlü bir önlem alacaksınız. Bir paket olarak bu öneriler aynı zamanda sağlıklı kilonuza ulaşmanıza veya orada kalmanıza da yardımcı olacaktır. Bu da çok önemlidir. Çünkü 12 farklı kanser türünün, aşırı kilo ve obezite ile doğrudan bağlantısı vardır.

Kadın ve erkeklerde görülen kanser vakalarının %35’i beslenme alışkanlıklarına bağlıyken, şişman bireylerde kanser görülme sıklığı iki kat daha fazla olmaktadır. Bu nedenle şişman veya obez bireylerde başta meme, kolon, rahim (endometrium), özefagus (yemek borusu) ve böbrek kanserinin görülme riski ideal kilodaki bireylere kıyasla daha yüksektir. Ayrıca, obezitenin, serviks, safra kesesi, lenfoma, yumurtalık, pankreas, tiroid ve prostat kanserlerinin de riskini arttırdığı bilinmektedir. Bunun yanında kilo kaybının, meme kanseri gibi bazı spesifik kanser türlerinin oluşma riskini azalttığı, çeşitli araştırmalarla da kanıtlanmıştır.

Bu yüzden, kanserden korunmak için, Kanser Önleme Önerileri'nin olabildiğince fazlasını takip etmeyi hedefleyin. Bununla birlikte, tavsiyelerde belirtilen hedeflere ulaşmak için yaptığınız her bir değişiklik, kanser riskini ve diğer kronik hastalıkları azaltmak için işe yarayacaktır. Bugün, tek bir şekerli içeceği kesmek veya günlük fiziksel aktivitenize 5 dakika eklemek gibi küçük bir değişiklikler ile bile daha sağlıklı bir yola girmiş olacaksınız.

  1. İdeal Vücut Ağırlığınızda Kalın

Yaşınıza, cinsiyetinize uygun olmanız gereken kilo aralığını öğrenin ve bu aralıkta kalmaya gayret edin. Eğer ki ideal kilonuzda değilseniz mutlaka bir uzmandan yardım alın

Fiziksel Olarak Aktif Olun

Daha fazla yürüyün ve daha az oturun. Haftada en az 150 dakika orta derecede aktif olun. Günlük yarım saatlik bir yürüyüş bile sizin için mükkemmel bir fiziksel aktivite alternatifi olacaktır.

  1. Tabağınızı çeşitlendirin

Sebzeleri, tam tahılları, fasulyeleri ve meyveleri yemeye odaklanın. Hatta meyvelerin renklerinin renkli olmasına yani kırmızı yeşil turuncu gibi bir günde farklı renkte meyve tüketmeye özen gösterin

  1. Şekersiz içecekleri tüketin

Su, çay ve kahve gibi şekersiz içecekler içebilirsiniz.

  1. Et ürünlerini az porsiyon alın

Balık, kümes hayvanları, sütlü yiyecekleri veya az miktarda kırmızı et tabağınızın 3'te 1'i veya daha azı kadar olsun.

  1. Pişirme yöntemleri olarak ızgara, fırında, haşlama yöntemlerini kullanın.

Diğer Öneriler

Şekerli içecekleri tüketmeyin

Fast Food Tüketmekten Kaçının

Kırmızı Etten ve İşlenmiş Gıdadan Uzak Durun

Alkol Tüketimini Sınırlayın

Kanserden Koruduğunu İddia Eden Besin Desteklerini Kullanmayın

Bebeğinize Mutlaka Anne Sütü Verin

Sigara İçmeyin

Güneşlenin

 

SIK SORULAN SORULAR

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbidobez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Fazla kilolarınızı uzun bir sürede aldığınız halde kısa sürede kilo kaybı yaşamaya çalışmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız ve hızlı kilo kaybı sonucunda kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

Diyet yaparken dengeli besin içeriği oluşturulmamış, farklı besin çeşitliliği sağlanmayan, enerji miktarını çok kısıtlayan diyetler bedeni inceltmekten ziyade kas kaybı ve en çok da yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu yanlışlara düşmemek gerekir.

Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerekiyor. İştah kontrolü sağlamak, bel çevresindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak ve tatlıya karşı isteğin azaltılması için her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gereklidir.

 

Metabolizmanın hızlı çalışması ve sağlıklı kilo kaybının sağlanabilmesi için azar azar sık sık yemek gerekmektedir. Uzun süren açlıklarda metabolizma yavaşladığı gibi vücut tüketilen besinleri depo etmeye yönelecektir.

Yetişkin bir bireyin günlük 10-12 su bardağı (yaklaşık 2litre) su içmesi gerekmektedir. Vücutta kan dolaşımının düzenli sağlanabilmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu miktarın altında tüketilmemesi önerilmektedir.

Öncelikle uyguladığınız diyet programı bir uzman diyetisyen tarafından size uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fakat bunun yanında gün içerisinde bol su tüketerek ve spor yaparak vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma