5 Farklı besin ile kanseri unut
18 Aralık

5 Farklı besin ile kanseri unut

1)HAVUÇ

Çin’ deki Zhejiang Üniversitesi’nde, havucun  kansere karşı yapabildiklerini analiz etmek üzere 10 farklı araştırma yürütülmüş. Ve bu araştırmalar gösteriyor ki, günde 1 havuç yiyen erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski yarı yarıya düşüyor

2)SOĞAN- SARIMSAK

Çiğ ya da pişirilmiş sarımsak tüketenlerde, mide, bağırsak, prostat, gırtlak ve meme kanserinin daha az görüldüğü gösterilmiştir. Özellikle bayanlar üzerinde sarımsak etkisini daha çok göstermektedir

3)ZENCEFİL

Tayland'da yapılan ve Journal of Medicinal Food’da yayınlanan bir çalışmada zencefilin akciğer kanserini engellediği ortaya konulmuş

4)LAHANA

ABD'deki araştırma; brokoli, lahana ve marulun içerisindeki sulforafen maddesi sayesinde genlerde "detoks" etkisi yaratarak boyun ve baş kanserine karşı koruduğunu ortaya çıkardı.

5)BROKOLİ

KANSER ÖNLEYİCİ SEBZE ÇORBASI

MALZEMELER

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 büyük boy brokoli

3 orta boy havuç

1 küçük boy lahana

2 adet tatlı kırmızı biber

1 yemek kaşığı rendelenmiş taze zencefil

2 büyük diş rendelenmiş sarımsak

Soya sosu              

Acı chili sos

YAPILIŞI

Zeytinyağında rendelenmiş zencefil ve sarımsağı kavurduktan sonra brokoli,  julyen olarak kesilmiş havuç, lahana ve kırmızı biberi ekleyip sebzelerin üzerini kaplayacak şekilde su doldurunuz.

Tuz, soya sosu ve acı chili sosunu damak zevkinize göre istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz.

8 yemek kaşığı soya sosu ve 3 yemek kaşığı acı chili sosu tavsiye edilir

 

Diyetisyen Büşra Demirdağ

SIK SORULAN SORULAR

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbidobez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Fazla kilolarınızı uzun bir sürede aldığınız halde kısa sürede kilo kaybı yaşamaya çalışmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız ve hızlı kilo kaybı sonucunda kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

Diyet yaparken dengeli besin içeriği oluşturulmamış, farklı besin çeşitliliği sağlanmayan, enerji miktarını çok kısıtlayan diyetler bedeni inceltmekten ziyade kas kaybı ve en çok da yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu yanlışlara düşmemek gerekir.

Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerekiyor. İştah kontrolü sağlamak, bel çevresindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak ve tatlıya karşı isteğin azaltılması için her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gereklidir.

 

Metabolizmanın hızlı çalışması ve sağlıklı kilo kaybının sağlanabilmesi için azar azar sık sık yemek gerekmektedir. Uzun süren açlıklarda metabolizma yavaşladığı gibi vücut tüketilen besinleri depo etmeye yönelecektir.

Yetişkin bir bireyin günlük 10-12 su bardağı (yaklaşık 2litre) su içmesi gerekmektedir. Vücutta kan dolaşımının düzenli sağlanabilmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu miktarın altında tüketilmemesi önerilmektedir.

Öncelikle uyguladığınız diyet programı bir uzman diyetisyen tarafından size uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fakat bunun yanında gün içerisinde bol su tüketerek ve spor yaparak vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma