Songül Torbaoğlu ve Sade Derma Estetik kariyer yolculuğu nasıl başladı?
11 Ağustos

Songül Torbaoğlu ve Sade Derma Estetik kariyer yolculuğu nasıl başladı?

•         Merhaba, okurlarımız için sizi yeniden tanıyalım SONGÜL TORBAOĞLU ve SADE DERMA ESTETİK kariyer yolculuğu nasıl başladı?

Merhaba, ben İzmir'de doğup büyüdüm. Eğitim hayatımı da İzmir'de tamamladım; gerçi hayatta eğitim ve öğrenimin bir ömür sürdüğünü düşünenlerdenim... Çünkü  'kendini besleyen, üreten, çabalayan insan güzeldir, iyidir' bakış açısıyla gelişen karakterim gereği, kendime ait bir iş istedim hep. Tabii iş dünyasına ufak ufak adım atarken kısa bir süreliğine İstanbul gibi büyük ve gelişkin bir şehirde deneyimler de kazandım. Fakat gözümü açtığım, ait olduğum, kendimi var etmeye çalıştığım, beni ben yapan bu yerde yani İzmir'de köklenecek bir kariyer peşinde olduğumu farkettim.   Nitekim iş kurma hayallerim gerçekliğe kavuşurken İzmir kaçınılmaz tercihim oldu. Aidiyet hissettiğim şeyler benim için çok önemlidir çünkü...

Dolayısıyla ben ve benim gibi hissedip, düşünen yani; kişisel, mental ve fiziksel açıdan kendini geliştirmeye ve öğrenmeye açık İzmirli kadınlara sağlıklı ve en etkili biçimde Sade Derma Estetik ile ulaşır oldum. Sade Derma Estetik, benim için ve danışanlarımız için bir işletmeden veya 'güzellik merkezi’nden çok daha fazlasını ifade eder oldu ki, vermeye ve yaratmaya çalıştığım bu hissiyat, kavram olarak kariyer diye adlandırdığım şeyin bendeki karşılığıdır... Bir işletme sahibi olmak uygun maddi koşullar dahilinde herkes için mümkün. Fakat ben Songül Torbaoğlu olarak bunun altını, içeriğini nasıl doldurmalıyım? diye çabalarken buldum kendimi. Peşi sıra yaşam koçluğu, temiz beslenme, evlilik & ilişki terapistliği gibi konularda uzmanlıklar edindim. Bu esnada arayışımın cevabını da yine benim gibi ruhunu besleyen, gelişime açık ve edindiği birikimleri, taşıdığı vücuda gösterdiği sağlık ve bakımla destekleyen kadınlarla buldum.

Sade Derma Estetik, bir kadının ruhundan anlayan, gerektiğinde terapi seansı almış gibi deşarj olabileceği, kafasını, meşguliyetlerini, dertlerini savuşturabileceği sıcak samimi bir iyilik, güzellik kompleksidir demek hiç de yanlış olmaz bu yüzden. Şimdi geldiğim noktaya bakıyorum da, bakım ve kozmetik sektöründe koskoca 13 yıl, dile kolay... Takdir edersiniz ki çok revaçta bir sektör... Uzun ömürlü olmakta gayret istiyor. Sınırsız diye bildirebileceğimiz her şeyi kapsayan kişisel bakımlar içeren 450 m2'lik butik tesisimiz; ameliyatsız medikal uygulamalar, cilt tedavileri, zayıflama metodları, pilates, diyet danışmalığı vb. gibi yalnızca dış görünüşe yönelik uygulamalarla sınırlı kalamadı... Doğrusunu isterseniz ben de kariyer yapmak istedim :) ve değişime, dönüşüme, gelişime açık her kadına bir nebze olsun yararım dokunsun istedim.

•         Hep iş hayatındaki duruşunuzu ve fit görünümünüzü biliyoruz :) sizi güçlü ve ayakta tutan formüllerinizi ve bakım rutinlerinizi okurlarımıza sunmak isteriz…

Öncelikle iltifatlarınız için teşekkür ederim... Şunu belirtmeliyim ki; bence bizi hayatta ya da iş hayatında fit, güçlü, güzel ve bakımlı kılan şeylerin tümü bir bütün ve hayatın organik dengesine bağlı. Yani şunu demek istiyorum; hayatın bir denge üzerine kurulu olduğunu çözüp, kabullendiğinizde her alanda her konuda mutlu olabiliyorsunuz. Örneğin kendinize söz verdiğiniz üzere belli bir diyete sadık kalmaya çalışarak besleniyorsunuz fakat bir günlüğüne ipin ucu kaçıyor... olsun bir sonraki gün daha kararlı daha azimli ve daha temiz beslenmeye devam edebilirsiniz. Koskoca hayatımızda belli bir bakış açısıyla aldığımız kararları uygulamaya çalışırken tabii ki tökezleyip bocalayabiliriz... Bu hayatın dengesi dediğim şeyde; tabiatında zaten var. Bu örnekleri çeşitlendirebiliriz de... Hayatınızdaki özel insanın üzerine çok düşersiniz ve bu olumsuzluklar yaratır, çözüm olarakta kendimizi geri çekeriz ve yaşanan olumsuzluk sadece bir deneyim olarak yanımıza kar kalır değil mi? Bu herkesin bildiği fakat pratikte zorlandığı incelikli bir yöntem, kabul ediyorum... Fakat yine de irademizin ve amaçlarımızın doğrultusundan sapan şeyleri, bağımlılıklar kümesine düşürmemeliyiz. Bunun için o 'denge'ye bırakmalıyız kendimizi biraz... Bağımlılıklarımızın törpüsüdür o denge.

Sorduğunuz soruya bağlayacak olursam; varsayalım gereksizce, yarardan çok zararı olan, tekrar eden, aşırılık yemek yemekse ve sonuç sizi gerçek anlamda mutsuz edip, hayat kalitenizi düşürüyorsa ana öğünler dışında (evet atıştırmalıklar da dahil olmak üzere:) hiçbir şey yememeye ikna etmeli insan kendini. Herkesin bir şeylere başlama seviyesi farklılık gösterebilir. İnsan bir günde "sporcu" olamayacağı gibi bir günde, tek bir kararla da diyete sadık kalamayabilir... Süreçte, ana öğünlere oturur oturmaz yemeği değil de kendimize küçük kurallar koyarak, (15 dk. sonra yemeye başlayacağım gibi...) yemeğin keyfini çıkartmaya odaklanılabilir. Böylelikle yavaş yavaş hayatın bahsettiğim dengesine benzer biçimde beynimizde dengeli, sağlıklı ve temiz beslenmeye yer açabiliriz.

Ben, denge kuralları içinde yeni lezzetler ve mutfaklar keşfetmeye hevesli biriyim. Beslenme şeklim kısıtlama değil keşfetme üzerine kurulu diyebilirim. Tabii bu keşifleri bahsettiğim denge içinde tutmaya çalışırken, kilo alıp verdiğim süreçler oldu. Daha açık konuşmak gerekirse; temiz beslenmeden önce iş temposuna, sağlık problemleriyle alınan kortizonlara bağlı olarak kısa süreli kilo artışlarım oldu. Bu durum, benim hep fit ve ideal vücut ölçülerine sahip olduğum dönemden çıkıp, empati yapmama; kilo alımının hayatı nasıl olumsuz etkilediğine dair, birinci elden deneyim sahibi olamama vesile oldu. Vesile oldu diyorum çünkü danışanlarıma destek olup onları anlamak; aynı ortak paydaları veya sorunları bölüşmekten geçiyor...

Toparlayacak olursam; bu deneyimlerim bana, sevdiğim şeylerden vazgeçmemeyi ve belli bir dengede tutarsam "neden olmasın?" gerçekliğini gösterdi. Doğru zamanda yemek yemek, katılarla sıvıları ayrıştırmak, aynı besin gruplarına ait yemekleri birarada yememek gibi küçük ve etkili çözümler ürettim. En önemlisi de uyguladım. :) Artık rutinim çok daha SADE! Zaten 2020'yle birlikte girdiğimiz pandemi süreciyle birlikte güzellik algısı SADE’liğe döndü. Sade, temiz ve sağlıklı olmak bir güzellik kriteriyse artık ne yediğimiz ne kadar yediğimiz de çok önem kazanıyor. Ben, temiz besleniyorum, dengede kalıyorum. Şunu unutmamak lazım, sağlıklı ve dolayısıyla güzel görüntü içten gelir. Siz bedeninizi ne ile besleyip, güçlendirirseniz o da size onu verir.

Bunların dışında net bir bakım rutini reçetesi verecek olursam da;

1- Bol su tüketmek

2- Her gece makyajdan arındırılmış, medikal kremlerle desteklenmiş, nemlendirilmiş bir cilt

3- Haftada 1 mutlaka peeling

4- Yaz kış dudaklara bal sürüp, 10-15 dk bekletme

5- Kahve, hindistan cevizi yağı ve şeker karışımıyla vücut peelingi

6- Bacakları at kılı fırçası ile fırçalamak... Malum selülit 7'den 70'e bir sağlık problemi.

•       Selülit için sağlık problemi dediniz  ve bunun  için merkezinizde  tüm dünyanın en iyi teknolojisi olarak bilinen Onda ile sonuç vermektesiniz… Nedir onda ile selülit tedavisi?

 

Onda soğuk dalga terapisi en basit tanımıyla bölgesel zayıflama uygulamasıdır. Ve evet sizin de belirttiğiniz üzere; bölgesel sıkılaşma, zayıflama, selülit giderme gibi birçok sorunu gideren FDA onaylı, dünyanın (şimdilik) en gelişmiş teknolojisidir. Tek seansta çözüm vermesi, işlemin kısalığı ve modifikasyonsuz oluşu, Onda cihazını diğer zayıflama uygulamaları ve cihazlarından açık ara daha cazip kılıyor haliyle. Yağ hücresine iletilmek istenen ısı ve frekansı kısa sürede, dağılma olmadan iletebilmesi gerçekten mucizevi bir özellik. Cihazın soğuk başlığıyla yağ hücrelerine gönderilen yoğun yüksek ısı, (ki siz sadece serin bir masaj etkisi olarak hissediyorsunuz bunu) yağ hücrelerinin yapısını bozuma uğratarak bölgeden tamamen kaybolmasını sağlıyor. Başlık boyutları büyükten küçüğe farklılık gösteriyor ve bu sayede gıdı, kol içi, diz kapağı gibi küçük ve spesifik bölgelere de uygulanabiliyor. Tek seansta sonuç alınabiliyor, tekrar ihtiyaç varsa 3 haftada bir kez tekrarlanıyor ve her seans sadece 10 dakika olması ile bu yoğun tempolu hayatlarımızda inanılmaz bir konfor sunuyor. İlgilenenler daha detaylı bilgi için internet sitemizi inceleyebilir, hatta bizzat Sade Derma Estetik'e gelip Onda soğuk Dalga Terapisini deneyimleyebilirler.

Bana kalırsa son yüzyılın en başarılı en efektif teknolojilerinden biri Onda! Danışanlarımız memnun biz memnun! :)

•         Mağlum yaz ayındayız, çoğu kadının kabusu olan selülit için bize neler önerirsiniz? 

Ah selülitler!  Ne yediğiniz ne içtiğiniz o kadar önemli ki bu problemin çözünde. Başta da söylediğim gibi içten dışa doğru beslememiz gerekiyor bedenimizi. E tabi bol bol su içilmeli diye de ekliyorum hemen. Beslenme ve su tüketimine dikkat ettikten sonra  ise dış yüzeyden son teknoloji sistemlerimizle müdahale edebiliyoruz selülitlere. Bu sistemler, manuel masaj, güçlü g5 titreşimi, lpg tekonolojisi, vellashape, power plate,rollshape'tir. Bu teknolojiler sayesinde selülitler artık kabus olmaktan çıktı diyebilirim.

Eğer selülit oluşumu henüz başındaysa, kahve ve alkol tüketimini biraz daha kontrollü hale getirip, bol su içerek, organik, mevsiminde gıdalarla beslenerek, bir de sevdiğiniz  meyvelerin üzerine döktüğünüz tahin sizi biraz şekerden uzaklaştırırsa; selülitlerinizin  kontrolünü elinize alabilirsiniz.

•         Güzellik ve bakım denince akla çoğunlukla ilk cilt bakımı gelir. Sizce cilt bakımı kaç yaşından itibaren yaptırılmaya başlanmalıdır?

Cilt bakımı öyle önemli ki... Sağlıklı yaşamın üzerinde de işte bu yüzden bu kadar çok duruyorum. Cilt için gerekli bakımlar ergenlik dönemi ile başlayabilir. Özellikle o dönemde ciltte oluşan ergenlik akneleri ve problerimleriyle ile mücadele yaş ilerledikçe oldukça zor hale gelebiliyor maalesef. Sade Derma Estetik olarak, doğru uygulama ve ürünlerle çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Akne, kırışıklık ve leke konusunda başarı oranımız oldukça yüksek.

•         Pandemi sürecinde ve akabinde Online olarak yürüttüğünüz çalışmalar ve değişim sonuçlarını sık sık paylaşımlarınızda görmekteyiz nelerdi ve nasıl başardılar online sistem ile yüksek kilolar vermeyi?

Öncelikle sosyal medya çalışmalarımız ve aracılığıyla yürüttüğümüz online programların başarısını, yetenekli ve yaratıcı ekibime borçluyuz. Her daim aktif, motive edici paylaşımlarla dinamik, Sade Derma Estetik'in çizgisine inanan, azimli bir kitleye ulaştık. Devamında kitlemizin talepleri doğdu.

Gelen yoğun talepler üzerine "Sağlıklı Yaşam" temalı gruplar oluşturup, koç olarak sorumluluğu bizzat ben devraldım. Hali hazırda yaşam koçluğuna dair kazandığım edinimleri paylaşıp, yararlı olabileceğim bir mecraya ihtiyaç duyuyordum. Diyetisyenimiz Mine Hanım da hem sağlıklı beslenme hem sağlıklı yaşama ile ilgili tamamen bilimsel ve engin tecrübeleriyle hep yanımdaydı. Damla Hanım'ın titiz ve özverili takibiyle de; online gruplarımızdaki danışanlarımızın her anlarını, zaman yönetimlerini, enerji kontrollerini, iş ve sosyal hayat yönetimlerini hatta kahvaltılarını bile :) kaydetmiş olduk. Belli başlı program ve önerilerle stres yönetimine, temiz beslenmeye, spor rutinlerine, kilo yönetimine, porsiyon kontrollerine, egzersiz programlarına, ev bakımı rutinlerine destek olmuş olduk.

Ne yalan söyleyeyim bu hepimize çok çok iyi geldi... Hem verimli zaman geçirdik hem bu zor zamanların yarattığı tatsız boşluklara düşmedik. En önemlisiyse başka birilerinin hayatına dokunabilmek ve hayatını istediği şekilde değiştirmesine yol arkadaşı olabilmek tarifsiz bir duygu... Fiziksel olarak bir araya hiç gelmediğimiz ama aynı sorun ve sıkıntıları birlikte atlattığımız ve birbirimizden yeni yeni şeyler öğrendiğimiz onlarca, yüzlerce insan olduğunu bilmek ne güzel... Günün sonunda aldığımız teşekkür ve minnet yüklü mesajlar ise bizim ödülümüz oldu. İyilik yapmak gerçekten isteyince çok kolaymış bunu bir kez daha görmüş olduk.

•         Peki Güzellik dünyasında bu yılın en trend uygulamaları neler?

Her yeni gün bir şeyler çıkıyor, takip edebildiğimiz veya edemediğimiz. Ama her zaman trend olanlar ameliyatsız yüz germeler, suda bisiklet ile zayıflama ve ameliyatsız karın kası yapma, rollshape... Ahh bir de son yıllarda sık sık tercih edilen yine Hollywood’da trend olan Bişektomi var. Bu uygulamanın ameliyatsız olanları da artık teknoloji ile buluştu haberiniz olsun! :) Bu konu yani estetik ve güzellik trendleri uçsuz bucaksız bir derya ama önemli olan trendi yakalamak değil size uygunu yakalamak olmalı ;)

 

•        Yaşam koçu kimliğiniz ile neler yapıyorsunuz? 

Sizin ve sevgili okurlarınızın da bildiği üzere yaşam koçluğu birçok alanı kapsıyor. Ben yaşam koçluğunu süregelen işimle bağdaştırdığım için 'zayıflama ve güzellik koçluğu' olarak destek sunuyorum danışanlarıma. İlk iş olarak, hayatın akıcı ilerleyebilmesi için gerekli olan tüm dinamikleri gözden geçiriyoruz ve yola çıktığım kişi ile eyleme geçmeden adımları belirliyoruz. Bu bir nevi ikili akit oluyor. Yol haritasını birlikte çıkarıyoruz da diyebilirim.

Adım adım belirlediğimiz hedef her neyse oraya doğru motive şekilde birlikte yürüyoruz. Rotamız hedefimiz doğrultusunda şekilleniyor tabii ki... Bu rota doğru beslenme, doğru egzersizler, doğru bakımlar vb.üzerinden ya da tamamı üzerinen şekillenebiliyor. Adımlarımızın ve uygulanabilirliklerinin kişiye özel olması en önemli odak noktamız. Zaten başarıya ve tatmine bu yöntem sayesinde sürdürebilirlik kazandırıyoruz.

7/24 her anınızda sizi takip ve motive ediyorum diyebilirim sanırım. :) Ben, danışanımla çıktığım bu yolculukta bazen ışık bazen durak bazen de yalnızca dinlemeyi bilen sessiz sakin bir yol arkadaşı olabiliyorum. Ama her daim her aşamada yanınızda yer alıyorum. Yüzeysel uygulamalar ve müdahaleler koçlukla bağdaşmıyor bana kalırsa... Çözümü danışanı iyi analiz etmekten geçiyor. Sonuç ise belli, başarılı bir kendinden memnun olma hali. Bunların yanı sıra birçok kişide bağımlılıkları da kontrol altına almayı yavaş yavaş yok etmeyi amaçlıyorum. Umarım tüm gayretim ve birikimim yaşam koçluğu yolunda bana rehber olmaya devam eder.

Örneğin: ben ve ekibim yarı nükteli tamamen pozitif mottomuz ‘’Seninle savaşabilirim şeker’’ diyerek; şekerin yerine koyabileceğimiz tüm alternatifleri sunuyor ve deneyimletiyoruz. Sağlıksız ama lezzetli tatları hayatımızdan tamamen kesmek yerine esneklikler yaparak başarıya ulaştırıyoruz. Sürdürülebilir olmasını da en iyi bu sağlıyor. Tatlı birçoğumuzun zaafı ama onunla mücadele etmeyi veya onunla nasıl fit kalırım, kendimi korurum sorularının cevaplarını hayatınızda uygulamanızı sağlıyoruz. Bu uygulamamız, kişisel olarak edindiğim 'yaşam koçluğu' deneyimlerimden süzdüğüm bir yöntem. Kısıtlama, set, yasak, engel, köstek gibi geleneksel uygulama ve yöntemler artık neredeyse çağdışı sayılıyor desem yeridir. Benim amacım; iyiye gidecek olanı, iyilikle iyileştirmek.

•         Son olarak görüşünüzü merak ettiğimiz bir konuya değinelim.. Günümüz güzellik çağı ve siz de sektörün otoritelerinden birisiniz sektörünüzde geliştirilmesini beklediğiniz bir alan var mı?

Evet güzellik sektörü gelişen teknolojiyle birlikte resmen altın çağını yaşıyor. Her gün yeni bir şey çıkıyor ve devamlı bir üretim halindeyiz ama eksik var mı elbette var. Henüz gözaltı problemleri ile ilgili, efektif, "evet işte bu!" denilen bir uygulama geliştirilemedi. Bu konuda bir beklentim var sektörümüz adına. Çünkü zamanı geriye almak, hem de bunu doğal bir görünüşe sahip olarak yapmak çok da kolay değil. Umarım tatmin edici bir gelişmeler olacaktır.

Önemli bir diğer husus; gerekli yeterlilik ve donanıma sahip uzmanlar yetiştiren, güzellik sektörünü yakından takip edip, tanıyan, teknolojik gelişmelere açık ve yeniliklerine hakim uzmanlar yetiştiren okulların çoğalması gerektiğidir... Çünkü sektörümüzde; eğitim kurumlarının, her okula kayıt olan kişiye, belge verip mezun göstermesi sebebiyle, vasıfsız ve donanımsız "uzman"lar ordusu oluşmuş durumda. Keşke güzellik sektörünün eğitim ayağı daha bilinçli ve olması gerektiği gibi işlese... Maalesef durum ise tam tersi... Usta öğreticiliğim ve tecrübelerim ile ileride eğitim sektörüne donamlı uzmanlar yetiştirmemi sağlamak amaçlı giriş yapacağımın sinyallerini de veriyor açıkçası ;)

 

Kaynak :  www.guncelkadin.com.tr  - Enjoy Dergisi
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma