SIVI DİYETİ
11 Ağustos


Detoks

SIVI DİYETİ

Yaza girerken yılın yorucu temposunu geride bırakmaya hazır mısınız? Öyleyse vücudunuzu da toksinlerinden arındırmaya ne dersiniz?

Vücudumuz zaten doğal bir detoks sistemine sahip. Sağlıklı beslenen, yeterli sıvı alan ve herhangi bir sağlık sorunu olmayan bireylerin aslında ayrıca bu gibi programlara ihtiyacı olmayabilir.

Sıvı Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Günlük ihtiyacınız olan kalorileri sıvılardan almanız gereken diyetlere sıvı diyeti denir.  Sıvı diyetleri, kişinin normalde yiyeceği yemeği blenderdan geçirerek sıvılaştırmasıyla, çorba diyeti yapmasıyla ya da bu işe özel şirketlerin sattıkları hazır gıda tozlarına su katmanız yolu ile kilo vermenizi hedefler. Yediğiniz yemeklerle değiştirdiğiniz yemek tozları genelde yiyeceğiniz yemeklerden daha az kalorilidir.

Vücudunuzdaki ödemleri, istemediğiniz şişlikleri, size zararlı molekülleri atmak için yaptığınız detoks suları da sıvı diyetleri kategorisinde yer almaktadır.

Detoks su diyetinde, yukarıda bahsettiğimiz yemeği blenderdan geçirmenin aksine genellikle belli meyve ve sebzelerin besin değerlerinin suda bekletilerek ya da çiğ bir şekilde blenderdan geçirilerek vücuda alınmasıyla oluşur.

Sıvı Diyeti Yapanlar Çoğunlukla Çok Az Kalori Almaktadırlar. Katı gıdalarla beslenilen diyetlere nazaran sıvı diyetleri oldukça az kalori içermektedir. Tüketilen sıvı gıdaların kalorisi günlük ortalama 500 kalori ile 1000 kalori arasında değişmektedir. Sadece sıvı diyeti 3 günlük deneyebilirsiniz herhangi bir sağlık sorununuz yoksa.

Sıvı diyeti bağırsakların üstündeki ağırlığı aldığı için sindirim sistemi rahatsızlığı geçiren herkese de tavsiye edilir. Araştırmaların gösterdiği sindirimi kolay olan katı gıdaların sindirim sisteminizi temizlemek açısından sıvı diyetlerinden çok daha verimli ve çok daha başarılı sonuç aldığıdır.

Sıvı diyetinin temelinde yediğimiz bazı öğünleri sıvı versiyonlarıyla değiştirmek yatıyor. Size meyve suyu, çay ve istediğiniz tüm sıvıları tüketebilme özgürlüğünü veren sıvı diyetler uzun dönemde kilo vermek istiyorsanız doğru bir seçenek olmayabilir.

Katı gıdalar ihtiyacınız olan besin değerlerini içerdiği için uzun süreler sıvı diyetleri sürdürmek önerilmemektedir. Araştırmalar dahi sıvı diyeti yapan ve birkaç hafta sonra yavaş yavaş tekrar katı diyete başlayan kişilerin, sıvı diyetine devam eden kişilere nazaran çok daha iyi sonuç aldığını keşfetmişlerdir.

Haftalarca belki aylarca o detoks su diyetini yapabilirsiniz, ancak bu detoks sularını bulan bilim adamları uzun dönemler boyunca bunu içeceğinizi planlamamıştır.

Araştırmacılar sıvı diyetinde ısrarcı olan hastaların uzun dönemde verdikleri tüm kiloları aldıklarını görmüşlerdir. Bu nedenle araştırmacılar sıvı diyetini uzun dönemde değil kısa dönemde çok verimli görüyorlar.

Sıvı Diyetleri Herkese Göre Değildir

Evet, öğünlerini sıvı versiyonlarıyla değiştirip zayıflamış hastalar mevcut, yalnız bu durumun zayıflama yöntemi olması herkes için ideal diyet olmasını sağlamıyor. Eğer siz sıvı diyeti yaparken katı gıdalar ile beslendiğiniz zamandan daha çok kalori alıyorum diyorsanız kesinlikle katı besine devam etmeniz önerilmektedir.

Bazı gruplar sıvı diyet çeşitlerinden olabildiğince uzakta durmalıdırlar bunlar; hamileler, emziren anneler, çocuklar, olmaları gerekenin altında aşırı zayıf kategorisindeki insanlardır. Menünüzün gidip marketten alacağınız sıvı versiyonu menünüzden daha pahalı olabilir. Genellikle sıvı diyeti pahalı bir diyettir.

 

Dyt. Mine M. Erkan

 

 
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma