PALEO DİYETİ
12 Ağustos


Diyet Danışmanlığı G5 Selülit Masajı Radyo Frekans Presso Terapi

PALEO DİYETİ

Paleo diyeti, bundan yaklaşık 2,5 milyon yıl ile 10.000 yıl öncesine tarihlenen Paleolitik çağda tüketildiği düşünülen yiyeceklere dayanan bir diyet modelidir. Paleo diyetinin yaygın diğer isimleri arasında Paleolitik diyet, Taş Devri diyeti, avcı-toplayıcı diyeti ve mağara adamı diyeti bulunur.

Amacı ve Nasıl Yapılmalı?

Paleo diyetinin amacı, daha çok ilk insanların yediklerine benzer bir yeme biçimine geri dönmektir. Diyetin temel mantığı, insan vücudunun, çiftçilik uygulamalarıyla ortaya çıkan modern diyetle genetik olarak uyumsuz olması fikrine dayanır. Bu durum uyumsuzluk hipotezi olarak da bilinir.

Çiftçilik, insanların yemek düzenini değiştirince, süt, tahıl ve bakliyat gibi besinler günlük beslenmenin temel unsurlarından biri haline geldi. Hipoteze göre diyetteki bu nispeten geç ve hızlı değişiklik, vücudun uyum sağlama yeteneğini geride bıraktı. Bu uyumsuzluk da obezite, diyabet ve kalp hastalığının yaygınlığına katkıda bulunan bir faktör haline geldi.

Paleo diyetinin beslenme ilkelerine göre işlenmiş hazır gıdalardan uzak durulmalı, olabildiğince doğal besinler ile beslenilmelidir. Bu beslenme planında tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besin grupları vardır. Protein kaynağı et ve et ürünleri serbest olarak tüketilirken süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi yasaktır. Aynı zamanda sebze ve meyve tüketimi serbest iken tahıl grubundan olan besinlerin tüketilememesi gerekir. Paleo diyetinde bir diğer yasaklı besinler 3 beyaz olarak adlandırılan tuz, şeker ve undur.

Paleo diyeti uygulanırken bu sürece uyum sağlamak için diyete yeni başlanıldığında haftanın 3 öğününde besin kısıtlaması yapılmaz ve serbest öğüne izin verilir. Kilo vermenin gerçekleşmesi için bu beslenme planının yaşam şekli haline getirilmesi gerekir. Bu beslenme sistemi uygulanırken egzersiz yapılması gerektiği söylenmemektedir. Eğer diyet yapılan süre boyunca kilo kaybında durma olursa o zaman egzersiz yapılmaya başlanması gerektiği vurgulanmaktadır.

Et ve et ürünlerinin sıklıkla tüketiliği bu diyet sistemini vejeteryan ve vegan bireyler uygulayamaz. Tahıl grubundan besinlerin yasak olması ve et ürünlerinden beslenmenin ağırlıkta olmasından dolayı maliyeti yüksek bir beslenme planıdır.

Diyetin Negatif Yönleri

beslenme düzenine bakıldığında ilerleyen dönemlerde çeşitli sağlık problemleri oluşabilir. Süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesi özellikle kalsiyum mineralinin ve D vitamininin eksikliğinin görülmesine neden olabilir. Tahıl ürünlerinin tüketilememesi ise özellikle B grubu vitaminlerinin yetersizliğine ve posadan fakir beslenmeye neden olur.

Vitamin ve mineral yetersizliğini ve posa kaynağının yeterli alınmamasından dolayı kemik hastalıkları, diş çürümeleri, karaciğer yağlanması, yorgunluk, halsizlik, dikkatsizlik, ağız kokusu, sindirim sistemi sorunları gibi birçok sağlık problemi görülebilir.

Paleo Diyeti Yapanlar Ortalama Kaç Kilogram Verir?

Uygulanan diyet sisteminin sonucunda verilen kilogram diyetin kalorisi ve kişinin metabolizmasına göre farklılık gösterir. Kilo verme süreci veya hızı kişinin metabolizmasının çalışma hızına, beslenme alışkanlıklarına ve fiziksel aktivite durumuna göre değişir. Paleo diyetini uygulayanların haftada ortalama 1-1,5 kg ağırlık verdiği görülmektedir.

Aşağıdaki koşullarda paleo diyetini uygulamayı tercih edebilirsiniz:

İzin Verilen Besinler;

Kaçınılması Gereken Besinler;

 

 

 

Örnek Diyet Listesi;

Kahvaltı:

2 adet yumurta

Domates, salatalık

2 adet ceviz içi

Ara öğün:

10 adet fındık + 2 adet kuru kayısı

Öğlen:

100-120 gr haşlama veya ızgara et, tavuk veya balık

Haşlama sebze

Bol yeşillik ile yapılmış salata (1 yemek kaşığı zeytinyağ ve limon)

Ara öğün:

1 porsiyon meyve + 2 adet ceviz içi

Akşam:

Zeytinyağlı sebze yemeği

Salata

Gece:

Havuç

 

Faydaları Şu Şekilde Sıralanabilir;

 

Dyt. Mine M. Erkan

 

 

SIK SORULAN SORULAR

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbidobez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Fazla kilolarınızı uzun bir sürede aldığınız halde kısa sürede kilo kaybı yaşamaya çalışmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız ve hızlı kilo kaybı sonucunda kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

Diyet yaparken dengeli besin içeriği oluşturulmamış, farklı besin çeşitliliği sağlanmayan, enerji miktarını çok kısıtlayan diyetler bedeni inceltmekten ziyade kas kaybı ve en çok da yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu yanlışlara düşmemek gerekir.

Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerekiyor. İştah kontrolü sağlamak, bel çevresindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak ve tatlıya karşı isteğin azaltılması için her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gereklidir.

 

Metabolizmanın hızlı çalışması ve sağlıklı kilo kaybının sağlanabilmesi için azar azar sık sık yemek gerekmektedir. Uzun süren açlıklarda metabolizma yavaşladığı gibi vücut tüketilen besinleri depo etmeye yönelecektir.

Yetişkin bir bireyin günlük 10-12 su bardağı (yaklaşık 2litre) su içmesi gerekmektedir. Vücutta kan dolaşımının düzenli sağlanabilmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu miktarın altında tüketilmemesi önerilmektedir.

Öncelikle uyguladığınız diyet programı bir uzman diyetisyen tarafından size uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fakat bunun yanında gün içerisinde bol su tüketerek ve spor yaparak vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.

WarpSculpt için özel bir hazırlık yapmak gerekmiyor. Eğer karın kaslarını hedef alıyorsanız, sırt üstü, eğer popo bölgesini tedavi etmek istiyorsan yüz üstü rahatça uzanmanız yeterli oluyor. Yüksek yoğunluklu elektromanyetik enerjisi hedef bölge kaslarına gönderilmeye başladığında, kasılmaları hissediyorsunuz.

30 dakika boyunca, kasılmalar bir algoritmayı takip ediyor. Bazen daha hızlı bazen daha yavaş bazen daha güçlü oluyor. Başta çok yoğun hissedebiliyorsunuz ama çoğu insan birkaç dakika içerisinde alışıyor.

WarpSculpt'ın elektromanyetik enerjisi kaslarınızın kendi yaptığınız egzersizler ile erişebileceğinden çok daha güçlü bir şekilde kasılmasını sağlıyor.

Ortalama 30 dakika süren seans sonrasında terlemeden, acı çekmeden 20000 mekik ya da squat yapmış gibi oluyorsunuz.

Efor sarf etmeden, hızla zayıflamak isteyenler için tercih edilen WarpSculpt, kas yapmak istediğiniz kas dokusu yoğun her bölgenize; popo, kalça, kol, bacak, karın ve göbeğe uygulanabilen bir tekniktir.

Warpsculpt 30 dk süren bir uygulamadır.

Son seansın 2-3 hafta sonrasında sonuç alınır.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma