Yılbaşı sonrası detoks
02 Ocak


Detoks

Yılbaşı sonrası detoks

Yeni yıl yılı karşılarken, alkol ve yüksek kalorili yiyecekler tükettik... Şimdi ise vücudumuzdan bu toksinleri ve kalorileri atma zamanı. 2 Günlük detoks programıyla vücudunu yenile ! 

SABAH: SMOOTHİE

¼ demet maydanoz

1 adet salatalık

1 adet yeşil elma

1 ince dilim taze zencefil

1 su bardağı içme suyu

***Malzemelerin hepsini blendırdan geçirerek tüketiniz

 

ARA ÖĞÜN: 5-6 adet kavrulmamış fındık

               

ÖĞLE: SMOOTHİE

1 su bardağı doğranmış lahana yaprağı

2 orta boy doğranmış kereviz

1 ince dilim  ananas

1 su bardağı taze sıkılmış portakal veya mandalina suyu

***Malzemelerin hepsini blendırdan geçirerek tüketiniz

      

ARA ÖĞÜN: 5-6 adet kavrulmamış badem

 

AKŞAM:

1.gün : 1 adet  ızgara balık + salata +1 dilim tam buğday ekmeği

2.gün : 120 gr ızgara tavuk ve 2 yk yoğurt

 

ARA ÖĞÜN : 1 fincan yeşil çayı

NOTLAR!

 *Detox programı sürekli yapılacak bir beslenme programı değildir.

* Çocuklar, Hamile ve Emziren Anneler, Tip-1 ve Tip-2 Diyabetliler, Ağır Reaktif Hipoglisemi, Hipertansiyon, Böbrek Hastalığı olanların diyetisyenlerine danışmadan bu programı yapması uygun değildir.

* Program boyunca gün içinde en az 2.5-3 litre su tüketiniz

*2 gün boyunca hazır besinler, asitli içecekler tüketmeyiniz

*2 gün boyunca listeye tamamen uymaya çalışın

 

Diyetisyen Merve Ölmez

SIK SORULAN SORULAR

Sağlıklı kilo kaybının haftada 0,5-1kg arasında olması gerektiği Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisidir. Obez ve morbidobez bireylerin kilo veriş hızı daha fazla olmaktadır. Ancak aylık 6 kg üzerindeki ağırlık kaybı sağlık sıkıntılarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

 

Fazla kilolarınızı uzun bir sürede aldığınız halde kısa sürede kilo kaybı yaşamaya çalışmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, sağlıksız ve hızlı kilo kaybı sonucunda kiloların geri alınması kaçınılmazdır.

Diyet yaparken dengeli besin içeriği oluşturulmamış, farklı besin çeşitliliği sağlanmayan, enerji miktarını çok kısıtlayan diyetler bedeni inceltmekten ziyade kas kaybı ve en çok da yüzün çökmesi ile sonuçlanmaktadır. Bu nedenle bu yanlışlara düşmemek gerekir.

Sağlıklı kilo vermek ve verilen kiloları geri almamak için diyetinizde ekmeğe yer vermeniz gerekiyor. İştah kontrolü sağlamak, bel çevresindeki yağlardan daha çabuk kurtulmak ve tatlıya karşı isteğin azaltılması için her öğün 1-2 dilim tahıllı ekmeklerin tüketilmesi gereklidir.

 

Metabolizmanın hızlı çalışması ve sağlıklı kilo kaybının sağlanabilmesi için azar azar sık sık yemek gerekmektedir. Uzun süren açlıklarda metabolizma yavaşladığı gibi vücut tüketilen besinleri depo etmeye yönelecektir.

Yetişkin bir bireyin günlük 10-12 su bardağı (yaklaşık 2litre) su içmesi gerekmektedir. Vücutta kan dolaşımının düzenli sağlanabilmesi ve metabolizmanın hızlı çalışması için bu miktarın altında tüketilmemesi önerilmektedir.

Öncelikle uyguladığınız diyet programı bir uzman diyetisyen tarafından size uygun şekilde hazırlanmış olmalıdır. Fakat bunun yanında gün içerisinde bol su tüketerek ve spor yaparak vücudunuza enerji sağlayabilirsiniz.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma