Zihin & Beden Uyumu: Reformer Pilates
20 Nisan


Power Plate

Zihin & Beden Uyumu: Reformer Pilates

Reformer Pilatesi, gören duymayan kalmadı nerdeyse her 10 Instagram story'sinden en az 2'si Reformer Pilates aletiyle, pilates yapan eşin dostun videolarıyla dolup taşıyor. Blog yazarları öve öve bitiremiyor keza influencerlar da kısa sürede Reformer Pilates trendine kendilerini kaptırdılar.

Peki bu furya nasıl oldu da bu kadar hızlı yayılan, popüler bir egzersiz biçimine dönüştü? Bu yazımız, Reformer Pilatesin ne olduğu, nasıl yapıldığı ve yaşantımıza neler kattığı üzerine bilgi edinmeniz için size sağlam bir kılavuz olacak.

Sizi Joseph Hubertus Pilates ile tanıştıralım. 1880’li yıllarda Almanya’da doğdu. Ateşli romatizma, astım, raşitizm, solunum yolu hastalıklarından muzdaripti. Önce kendi sağlığını düşünerek atılım yaptığı yoga, meditasyon, cimnastik, zen gibi dallarda uğraştı ve zamanla uzmanlaştı. 1.Dünya Savaşı başladığı sıralarda Joe İngiltere’deydi ve savaş esnasında gözaltına alınıp savaş boyunca kampta tutuldu.Joe bu zorlu koşul ve ortama rağmen kampta kendisi gibi tutsak ola diğer sürgünlerlere her gün egzersiz yaptırmaya başladı. Hatta Joe’nun söylediğine göre 1918-1919 yılları arasındaki grip salgınında onunla birlikte bu egzersiz programını uygulayan kimse salgından etkilenmedi. Joe, rejim programını takip edenlerin hiçbiri bu salgından etkilenmedi. Joe’nun bu başarısı kısa sürede fark edildi ve Isle Of Man’deki hastaneye sağlık sorumlusu olarak atandı. Gözetimindeki 30 hastaya hergün egzersiz yaptırdı. Dönemin kısıtlı tıbbi olanaklarının yanında Joe'nun geliştirdiği bu egzersiz tedavi yöntemi gerçek anlamda hayat kurtarıyordu. Joe’nun egzersiz programına katılan hastalar kısa sürede iyileşme göstermeye başladılar ve birçok kişinin ölümüne sebep olan salgın hastalıkların hiçbirine yakalanmadılar. Bu başarılı ve düzenli çalışma sonucunda Joe ilk egzersiz aletini oluşturdu; çünkü günde 30 hasta ile çalışmak hayli zor ve yorucuydu.

Bu yüzden Joe, hasta yataklarına yaylar takarak  Reformer'ı icat etmiş oldu. Artık gözetimindeki her hasta gösterdiği egzersiz metodlarını tek başına ve aynı anda yapabiliyordu.

İşte Reformer Pilates'in tarihi oldukça eskiye dayanmakta ve zorlu yaşam koşullarından kurtulmak adına verilen çabanın sonucu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla zaman içinde kendi felsefesini de üretmiştir. Bu felsefe iskelet ve kas uyumundan doğan sağlıklı omurga duruşu, postür, direnç, kuvvetli bağışıklık ve daha sağlıklı düşünme temellidir.

Dışarıdan bakınca çok kolay hatta sadece eğlenceli bir spor egzersizi gibi dursa da Reformer Pilates, hem pratikte hem de devamında sürülen hayatın akışınnda hayli zorludur. Fakat 1 hafta içinde bünyeniz bu egzersize alışır ve Reformer Pilates yapmadığınız her gün eksikliğini hisseder  hale gelirsiniz. Başlarda irade süreçte istikrar ve sabır gerektirir. Kararlı, tuttuğunu kopartan, güçlü bir karakter iseniz zaten Reformer Pilates tam da sizin yapınızdaki kişiler için oldukça uygun bir egzersiz çeşididir.

Reformer Pilates, sanıldığının aksine kilo vermek, boy uzatmak ve ya fit kalmak için yapılan bir egzersiz değildir. Bu egzersizin esas olayı, idealize edilmiş bir vücut formundan çok, kasları sıkılaştırıp vücudu olması gereken, esas şekline sokmasıdır. Tabii ki fit bir vücut formuna kavuşursunuz fakat temel motivasyon bunun üzerine kurulu değildir Başladıktan sonra çevrenizden "Zayıflamışsın!", "Çok incelmişsin!" gibi tepkiler almanız olağandır. Hatta 1-2 ay içinde gardrobunuzu yenilemek zorunda kalırsınız çünkü kıyafetler üzerinize bol gelmeye başlar. Bunun yanı sıra ve Reformer'ın 2. temel amacı omurga farkındalığı oluşturmasıdır. Kambur durduğunuz anlarda vücudunuz istem dışı rahatsız olur, duruşunuzu ve ya oturuşunuzu düzeltmeye başlarsınız. Zamanla dik durmaya alıştığınız için boyunuz uzamış illüzyonu oluşur. Çünkü omurganızın esas duruşuna yardımcı olan Reformer gerçek boyunuzu ortaya çıkartır.

Dolayısıyla bir bütünsel bir vücut sağlığı size daha rahat düşünme daha kolay üretme ve daha berrak bir bakış açısı kazandırır. İşte bu yüzden verilen kilo ve ya fazlalıklar solda sıfır kalır. :)  

Reformer Pilates egzersini uyguladığınız sürece vücudunuz kas bakımından belli bir disipline kavuşur. Bu disiplin size yeme içme, uyku, spor gibi faaliyetlerinizde belirli alışkanlıklar yükler. Sağlıklı, doğal, duruş ve oturuş bozukluklarından kurtulmuş olan vücudunuzu dinlemeye başlarsınız. Tepeden inme bir diyet reçetesinden ziyade neye ne kadar porsiyonda ihtiyaç duyduğunuzu vücudunuz size söylemeye başlar.
İskelet ve kas sisteminizi güçlendirmek adına sarfedeceğiniz bu çabanın size dönüşleri oldukça değerli ve hayatidir. Reformer Pilates ile uğraşan herkesten duyabileceğiniz üzere gereksiz, yoğun ve sık sık yaşanılan omuz, bel, sırt ağrı ve tutulmamalarından tamamen kurtulursunuz. Aynı zamanda kronik, yaygın ve salgın hastalıklara karşı vücudunuz sağlamlaşarak sizi bir zırh gibi korur.

Günün sonunda Reformer Pilates sayesinde esnek, sağlıklı, sıkı, doğru ve düzgün bir postüre sahip olursunuz. Çünkü tüm bedeninizin zinde oluşu hem gündelik işlerinizi kolayca yapabilmenizi sağlar hem de ekstrem faaliyetlerinize ( spor, ev işi, yürüyüş) destek olur, yani hiç zorlanmazsınız.
Reformer Pilates egzersizinde eğitmen de oldukça önemlidir. Sağlıklı bir yaşama ve temiz bir zihne kavuşmak için çıktığınız yolda yanınızdaki rehberin kim olacağını dikkatli seçmeniz gerekir.

Sade Derma Estetik'in deneyimli ve işine aşık  egzersiz & pilates eğitmeni Batıgül Yıldırım bu alanda uzun yıllardır faaliyet göstermektedir. Ve meslek hayatı boyunca tavsiye edilen bir eğitmen olmuştur. 

Eğer sizde bu adımı atmaya kararlıysanız, yanınızda olmaktan mutluluk duyarız. Çünkü bu deneyimi herkesin yaşayıp hayatına katması gerektiği kanaatindeyiz. Unutmayın; sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.
Uzmana Danışın

İLETİŞİM

SADE DERMA ESTETİK

8229/1 Sk. Ece Sitesi A Blok 21/C Ataşehir / İzmir
(Kent Hastanesi Çaprazı - İztik Karşısı)

0 232 329 19 000 232 329 19 35

bilgi@dermaestetik.com.tr


SADE DERMA GÜZELLİK

Yalı Mh. İdil Biret Cad. No:3 Kat:2 35550 Karşıyaka/İZMİR

0 232 330 19 03

bilgi@dermaestetik.com.trBu web sayfası çerezler ve Google Analytics web analiz aracını kullanıyor. Sayfalarımızı ziyaret ettiğinizde bunu kabul etmiş sayılırsınız. Gizlilik politikamızla ilgili bilgilere buradan, Çerez politikamızla ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Uzmana Danışın

Uzmana Danışın

gonet parma